5 kroků, jak zatočit s plísní jednou provždy

A už je to zase tady. Teplota venku klesá, v bytech stoupá a větrá se málo. Hotové žně pro plísně, které se nám rozlézají doslova před očima. Víme, jak se jich zbavit.
Doma se vám může vylíhnout až dva stě druhů plísní. Potřebují toho tak málo, že dokážou bujet skoro všude. Nepotřebují světlo. Stačí jim jen vlhko a teplota mezi 5 a 40 °C. Mohou být bílé, černé, žluté i zelené. Co je plíseň? Mikroskopické vláknité houby, které tvoří koberce. Kromě toho, že hnusně vypadají, mají ještě jednu velmi nepříjemnou vlastnost. Produkují alergeny, a to je v domácnostech, kde je skoro vždy alespoň jeden alergik vážný problém.

1 Najděte příčinu

Když už máte doma plíseň, nestačí ji jen vystříkat. Musíte najít příčinu, jinak se vám objeví znovu. Zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Může to být stavební nedostatek, zatékání střechou, netěsnící okna, tepelné mosty nebo špatně udělaná izolace. Nejlépe se plísním daří v místnostech s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Takže rady platí rada větrat, větrat a znovu větrat. Nejlepší je otevřené okno. I když se vám zdá, že tak topíte zbytečně, dodržujte denně i při mrazech alespoň dvě čtvrthodinová větrání. Když je tepleji i déle. Zbavte se také sušícího se prádla v místnosti, kde plíseň bují.

2 Zkuste pohlcovač vlhkosti

Docela dobrý nápad je do příliš vlhké místnosti pořídit některý z dostupných pohlcovačů vlhkosti. Jsou to zařízení, ke kterým nepotřebujete žádnou energii. Buď jsou na principu tablet, jako je Ceresit, nebo jsou tu absorbéry v pytlíku, jako prodává Lidl. Princip je stejný. V plastové nádobce máte absorbér, který stahuje vlhkost a voda končí v nádobce, ze které ji čas od času vylijete. Hlídejte teplotu a vlhkost ve vaší domácnosti, tak aby zůstala suchá a bez plísní. Pomůže meteostanice s funkcí měření vlhkosti.

3 Zapněte digestoř

Hodně koupelen a kuchyní nemá okno. Nebo mám, ale moc se neotevírá. V takovém případě je dobré nějak vyřešit odvětrání. V kuchyni je skvělá digestoř s odvodem ven z domu. V koupelně pomůže alespoň větrák.

4 Postižená místa dezinfikujte

Obložené stěny a povrchy, kde se vlhkost drží, je třeba pravidelně čistit a dezinfikovat účinným čističem. Nejlepší jsou prostředky ve spreji, které přesně nastříkáte tam, kam je potřeba Místo nikdy nemyjte ani nedrhněte kartáčem, jen byste plíseň rozšířili. Nechte přípravek oschnout a z omyvatelných povrchů ho setřete suchým hadrem.
Riziková místa pravidelně kontrolujte

5 Pozor na květináče

Velkým zdrojem plísní jsou kromě napadených potravin i pokojové květiny. Na povrchu substrátu se často tvoří charakteristický bílý povlak. Někdo sebere vrchní část zeminy a přidá novou. Ale to je špatně. Jednou napadený substrát vyhoďte. Kupte si nový u nějaké prověřeného prodejce, který ho má čistý. Když chcete mít jistotu, propařte ho před použitím v látkovém pytli v troubě.

Foto: maru