3 největších chyby při předpěstování rajčat

foliovniky-728x90.gif
Pečlivě a s láskou jste vysadili semínka rajčat a už se těšíte, jak vám vyrostou silné sazenice? Když uděláte jednu ze tří zásadních chyb, budete čekat marně.

Taky jste se letos pracně a precizně snažili vybrat ty nejlepší odrůdy rajčat. Přesně takové, které odpovídají tomu, co od šťavnatých plodů chcete. Jenže stačí při jejich předpěstování udělat chybu a ze semínka sazenice nevyroste.

hands-1838658_640Chyba č. 1: Nevhodný substrát
Čekáte na rostlinky a stále nic? Nebo vám vzešly a hned odumřely? Nejčastěji je to způsobeno nevhodným substrátem, do kterého jste vyseli. Měl by být výsevn, který je přesně namíchaný pro potřeby semínek, a supresivní. Tedy obohacený o houbu. Ta pomáhá proti padání a odumírání klíčních a vzcházejících rostlin.

watering-can-1379721_640Chyba č. 2: Přemokření
Největší chybou, kterou dělá řada začínajících pěstitelů, je přemokření rostlin. Při přílišné zálivce mladým rostlinkám snadno uhnijí kořeny. Často se to stává, pokud jste si pro výsev nepoužili lehký výsevní substrát, ale nějaký běžný, nebo dokonce půdu ze zahrady. V těžké půdě se voda dlouho odpařuje. Semínka a mladé rostlinky je nejprve dobré rosit a pak zalévat mimo lístky.

plant-1290191_640Chyba č. 3: Špatné místo a teplota
Semínku je nejlépe v místě, kde je světlo a teplo. Pro klíčení potřebují poměrně vysoké teploty od 20 °C do 25 °C. Když bude nižší, budete možná čekat marně. Pozor také dejte na ostré slunce. Na jižních nebo západních oknech se snadno může stát, že vám paprsky sazenice v lepším případě totálně vysuší, v horším doslova spálí. Okna by také měla být dobře utěsněná. Jinak by miska se semínky mohla při nočním poklesu teploty dostat smrtící mrazivý závan.