14 pokojovek do temných koutů

Potřebujete pokojové rostliny, kterým nevadí nedostatek slunce, takže zvládají polostín i stín? Ať už máte okna na sever nebo jsou tak daleko a malá, takže si o prosluněném obýváku nebo ložnici se záplavou rostlin můžete nechat jen zdát, vše se dá řešit. Správný výběr nenáročných pokojových květin není nic složitého.

navia-sidebar-2019

 

Ne každý si může vybrat přesně podle svých představ vybrat dispozice bytu nebo domu. Aneb ano, ale pak se vedle objeví nový několikapatrový dům nebo vysoký plot. A co v případě, že chcete něčím zeleným zútulnit kout pár metrů od okna? Pro řadu rostlin jen nedostatek světla velký problém. Strádají, mají vytáhlé a slabé výhony, nekvetou.

To samozřejmě neznamená, že byste se měli rostlin vzdát. Prostě si jen dobře vyberete takové, kterým se dobře daří i v polostínu a stínu. Výhodou je, že většina z nich je poměrně nenáročná, takže je zvládne zdárně pěstovat jak začátečník, tak zapomnětlivec, který má problémy s pravidelnou zálivkou. Na výběr je jich spousta, ale předem se musíte smířit s tím, že budou krásně zelené, ale nepokvetou. A pokud dáte rostlinu s krásně panašovanými listy do stínu, zezelenají.

 

vodenka

 

 

 

Voděnka- Podénka (Tradescantia fluminensis)
Oblíbená rostlina našich babiček může být jak na světlém místě, tak i v polostínu. Brzy hodí krásně dlouhé šlahouny ozdobené listy. Ty mohou být zelení i krásně červeně panašované. Ve stínu zbarvení mizí. Snadno se množí. Stačí dát výhonek do vody, ve které může i zůstat. Odtud i název. Může i vykvést drobnými nenápadnými kvítky.

DieffenbachiaDifenbachie (Dieffenbachia seguine)
I když má ráda světlo, zvládá i polostín. Upoutá pozornost až dvoumetrovým vzrůstem a krásnou kresbu velkých listů. V stínu by ji ztratily. Pozor si dejte na to, že rostlina je jedovatá. Listy a stonek obsahují šťavelan vápenatý, který může dráždit pokožku. Při přelití listy žloutnou.

netikNetík (Adiantum raddianum)
Drobnolistý netík má rád teplo a vlhko, takže ho dejte třeba do misky, ve které budu oblázky a voda. Dorůstá do výšky asi 40 cm a daří se mu ve stínu a polostínu. Přímé slunce by mu mohlo listy popálit.

0c3f8c0486008aaba18e278035955ba2Tenura -Tchýnin jazyk (Sanseviera)
Další oblíbenkyně našich babiček, která vypadá skvěle v moderních interiérech. Tenur je řada druhů a jsou z čeledi agávovité původem z Afriky. Ani zimě je nevystavujte teplotám pod 16 °C. Pozor je třeba dát na přemokření, které vede k uhnití kořenů.

ChlorophytumZelenec (Chlorophytum comosum)
Velmi odolná rostlina, která se hodí i pro začínající pěstitele. Tvoří ji husté trsy úzkých listů. Panašované formy by ve stínu ztratily barvu, zelené budou krásné i ve stínu. Jsou nenáročné, takže jim stačí zálivka jednou týdně.

DracaenaDracena (Dracaena)
Velmi odolná a oblíbená rostlina, které stačí zálivka jednou týdně. Druhy se zelnými listy budou krásné i ve stínu. Pozor si dejte na průvan.

Zamioculcas (2)Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
Rostlina, jejíž jméno vypadá jako jazykolam, je nenáročná a vystačí i se stínem. Jako u ostatních stínomilných rostlin u ní platí, že čím méně má světla, tím méně je potřeba zalévat. Přemokření znamená zahnívání kořenů. Je citlivá na průvan.

5f0647b5739e473863841ef51ae294e6Fíkus (Ficus)
Oblíbený krasavec, který skvěle vypadá na podestách schodišť nebo ve výklencích. Dorůstá až do dvou metrů. Při zálivce je potřeba dát pozor na přemokření kořenů. Když povyroste, je dobré ho seříznout, aby měl pěkný tvar.

7e0a63f6ae2da9e8739b186f9bff67b3Lopatkovec (Spathiphyllum)
Krásná rostlina původem z Kolumbie potřebuje pro kvetení dostatek světla. Ale zeleně zdobit bude i v polostínu na místě, kde nehrozí průvan. Patří k takzvaným čističkám vzduchu, a doporučuje se hlavně proti tabákovému kouři. Po celý rok jí vyhovuje pokojová teplota.

AspidistraKořenokvětka, Domácí štěstí (Aspidistra)
Rostlina původem z Číny si libuje na stinných místech. Protože potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, je dobré listy pravidelně rosit. Zalévejte měkkou odstátou vodou. Nedostatek vláhy se projeví žloutnutím listů nebo skvrnami.

PlatyceriumParožnatka (Platycerium)
Listy této neobvyklé kapradiny mají tvar připomínající sobí paroží. Dorůstá do výšky 30 cm a krásná bude v závěsné nádobě. Jméno získala právě kvůli tvaru listů, které připomíná sobí paroží. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, proto je dobré ji rosit. Kořenový bal by měl před další zálivkou proschnout.

monstera-1328825_640Monstera
Polostín ocení kráska s majestátními listy, která dorůstá do jednoho metru. Ocení vysokou vzdušnou vlhkost a vlhký, ale ne přemokřený substrát. Pozor na stonky a řapíky, které jsou jedovaté.

philodendron-silva-2026502_640Filodendron (Philodendron)
Povede se mu dobře i polostínu Má ráda vysokou vzdušnou vlhkost, ale je citlivý na přemokření kořenů. Dorůstá metr i víc.

96b4511e94b4ef1aacb40445dc3a9079Maranta
Pomalu rostoucí rostlina překvapí tím, že v noci svine listy. Vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Protože nesnáší přímý sluneční svit, dělá jí na jaře a v létě dobře polostín. Na slunci jí totiž blednou listy.

Foto: Pinterest